shinva fuar standı görsel

Fuar Standı İçin Alan Nasıl Belirlenir?

Günümüzde birçok alanda fuarlar düzenlenmektedir. Düzenlenen bu fuarlara, gerek üretici firma olarak gerekse ziyaretçi olarak milyonlarca insan katılımda bulunmaktadır. Düzenlenen fuar alanlarına gelen ziyaretçiler bulunan tüm alanı gözden geçirseler dahi, en çok ilgilerini çeken ve diğer standlara kıyasla daha kaliteli görünen fuar standlarını tercih etmektedir. Birçok rakip firmanın bir arada ürün tanıtımı ve pazarlama yapması açısından gelen ziyaretçilerin ilgilerini çekmek oldukça önem sarf etmektedir. Fuar alanında gerek donanımsal gerekse tasarım açısından en uygun olan alanlarda stand kuran firmalar, diğer firmalara kıyasla daha çok ön plana çıktıkları gözlemlenmiştir.

Fuarda, birçok aynı alanda veya kısmen yakınlık barındıran sektörler ile bir arada stand kurmak ve ön plana çıkmak için alanı iyi değerlendirmek gerekmektedir. Fuar standı alanı belirlenmeden önce, stand kurulacak firma tarafından alan mutlaka gözlemlenmektedir. Firmanın istekleri doğrultuda detaylar göz önünde bulundurularak alan seçimi yapılmalıdır. Fuar standı için seçilen alan, hem katılımcı firmaların hem de yatırımcıların isteklerini karşılayacak nitelikle alanlar olmalıdır. Bu sebepten ötürü ilk olarak fuar standı kurulacak alanda gerekli şartları listelenmelidir.

Fuar Standı Alanı  Nasıl Olmalıdır?

Fuar standları kurulurken alanın büyüklüğü ve içeriği oldukça önemlidir. Hem katılımcı firmaların ürünlerini rahatlıkla tanıtması hem de ziyaretçilerin kolaylıkla ulaşabileceği bir mekân tercih etmek gerekmektedir. Ayrıca alan büyüklüğüne karar verilirken mutlaka kurulacak olan standın içeriğine uygun yapıda bir alan seçilmesi gerekmektedir. Ahşap, modüler veya özel tasarım olarak yapılan fuar standları kurulumu yapılmadan yetkili firma tarafından seçilen alan gözlemlenmelidir. Fuar standı alanının büyüklüğü seçilirken mutlaka sunum alanı, görüşme alanı ve hizmet alanları değerlendirmesi yapılmalıdır.

Fuar standında ürün tanıtımı yapacak olan firma, ürünlerine uygun boyutta, yeterli ışıklandırmada ve ürünleri tanıtılacak uygun raf boyutlarında alanlara öncelik vermelidie. Ayrıca ürün tanıtımı yapılırken rahat ziyaretçi ağırlanabilen ve sunum açısından kolaylık sağlayacak alanlar tercih etmek gerekmektedir. Fuar standı alanı belirlenirken ürünlerin rahat tanıtımı ve sunumu adına olduğundan küçük alanlar tercih etmemek gerekmektedir. Fuara katılan ziyaretçilerin kolaylıkla ulaşabileceği büyüklükte ve ideal olarak tasarlanmış fuar standlarına yer verilmelidir.

Sunum Alanı Büyüklüğü Nasıl Olmalıdır?

Sunum alanı fuar standı üzerinde ürünlerin ziyaretçilere sergilendiği, tanıtımı yapıldığı mekânlardır. Işıklandırmalar, LED ekranlarda ürün tanıtımını ve video sunumları gibi içerikleri barındıran mekanlarda ideal büyüklük oldukça önemlidir. Sunum alanları, ziyaretçilerin rahatlıkla ulaşabileceği, ürünleri kolaylıkla inceleyebileceği ve sunumları rahatlıkla izleyebileceği alanlar olması sebebiyle yeterli ideal büyüklükte olmalıdır. Ziyaretçileri daraltacak küçük alanlardan kaçınılmalı, mutlaka ideal sunum özelliklerine uygun büyüklükte alanlar belirlenerek tercih edilmelidir.

Görüşme Alanı Büyüklüğü Nasıl Olmalıdır?

Görüşme alanı, ürün hakkında yetkili kişilerin ve ziyaretçilerin diyalog alışverişinde oldukları alanlardır. Genellikle bu alanlarda Fuar standında yer alan ürünler hızlı bir şekilde müşterilere bilgi odaklı olarak tanıtılmaktadır. Görüşme alanının büyüklüğü kullanılan stand ürünlerine göre belirlenmektedir. Görüşme sırasında ziyaretçilere ikramlıklarda bulunulması için mutlaka görüşme alanı olarak tasarlanan bölümlerde masa ve sandalye gibi malzemelere yer verilmesi gerekmektedir.

Hizmet Alanlarında Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Hizmet alanları genellikle promosyon ürünlerinin bulunduğu, malzemelerini yer ve kişisel ürünlerin bulunduğu alanlardır. Hizmet alanlarında ürünler ile ilgilenen ziyaretçileri ağırlayabilir, promosyon ürünlerden tanıtabilir ve malzemeler hakkında bilgi verebilirsiniz. Ayrıca hizmet alanlarında hem kişisel hem de ziyaretçilere hizmet etmek amacıyla bazı özelliklerin barınması gerekmektedir. Hizmet alanında bulunması gereken ürünler; ikramlıkların yer aldığı ve içeceklerin bulunduğu bir mini buzdolabı, ürünleri halka tanıtmak amacıyla hazırlanmış olan promosyonlar, tanıtımlarda kullanılan teknolojik ürünlerin şarj cihazları ve ürünlerin bağlantı kabloları olmaktadır.

Tavsiye Edilen Yazılar