electrio ahşap fuar stand tasarımı

Fuar Stand Tasarımı Nasıl Yapılır?

Fuar stand tasarımı, ürünün tanıtımı ve pazarlanması adına oldukça önem taşımaktadır. Güzel bir mimari yapı barındıran ve kaliteli bir işçilik içeren stand tasarımları diğer  standlara göre gelen ziyaretçiler tarafından daha dikkat çekici bulunmaktadır. Fuar stand tasarımı yapılırken öncelikle dikkat edilmesi gereken ilk, stand tasarımının ürüne ve fuara uygun bir tasarım özellikleri bulundurmasıdır. Genellikle fuar standı tasarımları önceden belirlenmiş ölçüler ve orantısal formüller hesaba katılarak profesyonel kişiler tarafından yapılmaktadır.

Dış görüşünü oldukça şık olarak tasarlanan fuar stand tasarımları yapılırken oldukça titiz aşamalardan geçmektedir. Profesyonel bir ekip tarafından ele alınan tasarımların en iyi şekilde görüntü bütünlüğüne sahip olmasına dikkat edilir. Fuar standı tasarımları yapım aşamalarında yapılan hesaplamalar mm’lik bir biçimde en doğru boyutta hesaplanarak dizayn edilir. İlk olarak ideal boyutlarda ve özelliklerde biçimlendirilmiş olan tasarımlar kâğıt üzerine çizim yapılarak ele alınır. Ardından bilgisayar desteğinden yararlanılarak 3 boyutlu çizime ulaşılır. Yapılan bu çizimlere mühendislik formülleri katılarak proje kapsamlı bir şekilde ele alınır.

Fuar Standı Tasarımı Kurulum Aşamaları Nelerdir?

Profesyonel bir ekip tarafından yapılan fuar standı tasarımları ilk olarak belirlenen ölçüler ve istenilen özellikleri baz alınarak kâğıt üzerinde tasarımı yapılmaktadır. Ardından planlanan tüm içerikler bilgisayar ortamına aktarılması ile 3 boyutlu şekilde tasarımlar yapılmaktadır. Tamamlanmış olan projeye göre gerekli miktarda ve özelliklerde listelenen yapı malzemeleri tedarik edilmelidir.

Fuar standı tasarımında kullanıma uygun bütün malzemeler ve gerekli materyaller eksiksiz bir biçimde tamamlanır. Hazır olan tüm malzemeler göz önünde bulundurularak hata olmaması için tekrar gözden geçirilir. Ardından yapılan bütün malzemeler, birleştirmeye yardımcı ürünler ve stand için gerekli tüm ürünler kurulum için fuar alanına getirilir. Önceden belirlenen fuar alanında, gerekli ekipmanlar yardımıyla stand tasarımın kurulumu hızla yapılır ve firma yetkililerine teslim edilir.

Fuar Standı Tasarımında Kullanılan Yapı Malzemeleri Nelerdir?

Fuar standı tasarımında kullanılması amaçlanan yapı malzemeleri, tasarımın biçimine uygun özelliklerde seçilir. Öncelikle yapılacak olan tasarımın türüne karar verilmelidir. Ardından kullanılan malzemeler yapıya uygun olarak tedarik edilmelidir. Modüler bir tasarımda yapılması amaçlanan fuar standında genellikle alüminyum içerikli malzemelere yer verilir. Oldukça ekonomik olan modüler tasarım içeren fuar standları birçok malzeme ile birlikte kullanıma uygundur. Cam, kumaş, ahşap ve PVC içeren malzemeler ile birlikte yeterli miktarda tasarıma uygun bir şekilde kullanılabilir.

 Tasarımı ahşap fuar standından yana kullanmak isteyen kişiler için gerekli olan malzemeler sunta ve suntalem ürünlerdir. Modüler stand tasarımına kıyasla daha Güzel ve sağlam bir görünüm olan ahşap standlar daha çok tercih edilmektedir. Ahşap fuar standları kişiye özel içeriklerde ve uygunlukta tasarlanabilir. Farklı kesim teknikleri barındırması, birçok renk seçeneği bulunması ve dikkat çekmesi bakımından tasarımlarda en yaygın olarak tercih edilen modeller arasında girmektedir.

Fuar standı tasarımlarında Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler Nelerdir?

Fuar standı tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden biri firmanın içeriğine uygun bir şekilde tasarım içermesidir. Tasarımı yapılacak olan firmanın hizmet amacı, kurulumu, hedefleri ve geçmişini baz alarak tasarımlar ortaya çıkarmak gerekmektedir. Firmanın hizmet amacını ele alarak, baskın olan tasarım renklerini gözden geçirerek ve satışı yapılan ürünün malzeme içeriğini dikkate alarak firmaya uygun nitelikte tasarımlara yer verilmelidir. Kaliteli bir fuar standı tasarımına imza atmak istiyorsanız mutlaka çalışmış olduğunuz firma hakkında yeterli bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Çalışmış olduğunuz firmanın amacına uygun tasarımda, firmayı yansıtan renklerde ve firmanın ürününe uygun modelde tasarıma yer vererek oldukça başarılı bir stand tasarımı çalışması başarabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar